Kensington - Wednesday 25 April 2012
Nominationsresults  |  scratchings  |  fields  |  weights
Race 1 BENCHMARK 80 HANDICAP (3YO&UP BM80) - 1800m
HorseTrainer
1WORLD WIDE Bede Murray
2BARLAGARNEY Graeme Rogerson
3JIMMY FORTUNES Michael Clout
4ZAKYNTHOS IMPRINTZ Gary Nickson
5MORIARTY (IRE) Chris Waller
6MARDEN (IRE) Chris Waller
7MR EDISON Bart Cummings
8SOUTHERN SHIMMER Ross Stitt
9*ROSE OF SCOTLAND Kris Lees
10PRIOR BARON Rodney Northam
11*EPIC DRAGON John Sadler
12GOPANA Michael, Wayne & John Hawkes
13BLEDISLOE David Vandyke
14DAL ROMMEL (NZ) John McNair
15DIAMOND JIM David Payne
16TAMANU PARK Gerald Ryan
17SONG SHAN Anthony Cummings
18MISKISH Gwenda Markwell
19SHAMABELLE (NZ) Craig Ritchie
20DANCING ATTENDANCE Guy Walter
21C'EST MAGNIFIQUE (NZ) Roger James
22COURT CONNECTION Danny Williams
23PEAL OF BELLS Gwenda Markwell
24KIM WARRIOR Bart Cummings
25VOLTABOLTA Lee Curtis
26MISS CELEBRATE Robert Price
Race 2 BENCHMARK 75 HANDICAP (3YO&UP BM75) - 1300m
HorseTrainer
1FITNESS FANATIC (NZ) Graeme Rogerson
2WINNER TAKE ALL Bill Prain
3BELTANE Peter Snowden
4LIECHTENSTEIN Ron Quinton
5STARTREUSSE Chris Waller
6SHOW A LION HEART Gwenda Markwell
7DAILIKA Gabrielle Englebrecht
8SETGO Mark de Montfort
9UNDERTHETUSCANSUN Garry White
10CHOICE WORDS David Vandyke
11REIGNING Con Karakatsanis
12COSMONAUT Bart Cummings
13MACARTHUR BULL Mark de Montfort
14OLD BILL (GB) Chris Waller
15*RIVER OF SALVATION David Pfieffer
16TAKE THE OATH Joseph Pride
17PREGRADA Clarry Conners
18RADAR Peter Snowden
19SHE'S A ROCK STAR Darren Smith
20KIM DIVINE Bart Cummings
21LAUTREC Guy Walter
22LETCHWORTH Marc Conners
23*FLYING ZERO Chris Waller
24BENEVENTO Rodney Northam
25GREY THUNDER Peter Dombkins
26JAVASEA Bart Cummings
27ERAVANA John O'Shea
28GENERAL'S SNIPER Tracey Bartley
29MISS DIAGNOSIS (IRE) Joseph Pride
30SONG AND ROSES Kevin Moses
31ELUSION Les Bridge
32BLURRED VISION Robert Price
33DESTINY COVE Joseph Pride
34NICO MOOCHI Jason Coyle
35EUCUMBENE Guy Walter
36VADER Anthony Cummings
37PERSIAN STORM Patrick & Wayne Webster
38JAZZYJACK Jason Coyle
39*BEAT Anthony Cummings
40RIVERWINA PRINCE Amanda Collings
41VOLCANIC WARRIOR Mark de Montfort
42ANUBAS Patrick & Wayne Webster
Race 3 BENCHMARK 70 HANDICAP (4YO&UP BM70) - 1550m
HorseTrainer
1*ROSE OF SCOTLAND Kris Lees
2*EPIC DRAGON John Sadler
3OUR BARNEY Guy Walter
4SOUR MASH (IRE) Chris Waller
5A REAL PRINCE (NZ) Bjorn Baker
6MOSSAMINE Graeme Rogerson
7*RIVER OF SALVATION David Pfieffer
8DAWNFIRE DANCER Bruce Cross
9POLAR CIRCLE (NZ) Bart Cummings
10PLATINUM RED Chris Waller
11QUINDELOP Todd Howlett
12FOREIGN NEWS Garry White
13CANNERY ROW Guy Walter
14DALINE Guy Walter
15FINE DROP Robert Price
16NATURAL STAR Graeme Spackman
17TOO HI TEK Robert Price
18SHAMARDANI Gregory Hickman
19BARANSKI (NZ) Chris Waller
20MONEY TREE Kevin Moses
21GOLD FLIGHT (NZ) John O'Shea
22MARAZION Robert Price
23GRAND IMPRESSION Garry White
24RAIN ALERT Kevin Moses
25*BEAT Anthony Cummings
26THEBIGIAM Lee Curtis
27BRAVE ALI (NZ) Tim Martin
28SHERWOODS CHOICE Kerry Parker
Race 4 BENCHMARK 75 HANDICAP (3YO&UP F&M BM75) - 1100m
HorseTrainer
1SUGERA Luke Griffith
2HOLLYWEIRD Trevor Bailey
3GLISSADE Peter Snowden
4DIVYA Bart Cummings
5AIN'T SHE GRAND Anthony Cummings
6MICKELBERG Chris Waller
7*SHADOW LINE Garry White
8I'M MARY TOO Kris Lees
9AVADALE Matthew Smith
10PARTY DRESS Bernie Howlett
11*SHADOW WEST Garry White
12AU CONTRAIRE Gerald Ryan
13PINK POWER Gary Portelli
14FRAGANZA Peter Snowden
15GO DIVA GO Steve Englebrecht
16KIM HEAVEN Bart Cummings
17ROCK OF FORTUNE Gerald Ryan
18SHELTERS Peter Snowden
19BONZERINA Mark de Montfort
Race 5 BENCHMARK 70 HANDICAP (3YO BM70) - 1300m
HorseTrainer
1UPSTACKER Joan Pracey
2*FLYING ZERO Chris Waller
3*UNDER THE SUN (NZ) Gai Waterhouse
4*SCORPIO QUEEN Chris Waller
5SINDARIN Peter Snowden
6*SHADOW LINE Garry White
7DARCI'S MONEY (NZ) Paul Murray
8DREAM CHOICE David Payne
9DECEIVER Danny Williams
10*SHADOW WEST Garry White
11CAPE CITY FLYER (NZ) Gai Waterhouse
12FORARAINYDAY Guy Walter
13ROCKACHEVA Alan Scorse
14SEVEN FLY SEVEN Clarry Conners
15BROWN DOUBT David Pfieffer
16POWER RECEIVER Andrew Parramore
17*CHAMPALOU Chris Waller
18EMOTIONAL CIRCUS Jason Coyle
19MATIGNON Guy Walter
20GREEN TRACER Craig Carmody
21PUMP IT (NZ) Gwenda Markwell
22*SNIPPETS OF GLORY David Payne
23YURRAPENDI Bart Cummings
24IT'S IN YOUR HANDS Matthew Smith
25HEELS (NZ) Gary Portelli
26SERVANTE Guy Walter
27CAHUENGA Guy Walter
28DIAMOND SPRINGS Garry White
29JELLYBEAN JACK Tracey Bartley
30VEETEN John P Thompson
31DANKESHANE David Vandyke
32SAKURA ROSE Guy Walter
33STRADA LODGE Benjamin Smith
34*CONTEMPLATION Guy Walter
35IKING Danny Williams
Race 6 BENCHMARK 70 HANDICAP (3YO BM70) - 1550m
HorseTrainer
1VELROSSO Chris Waller
2HAUT NORMANDIE Peter Snowden
3THE GREAT SNOWMAN (NZ) Gai Waterhouse
4LUCRIPETOUS (NZ) Chris Waller
5*UNDER THE SUN (NZ) Gai Waterhouse
6ANGELUS Peter Snowden
7*SCORPIO QUEEN Chris Waller
8TRAPUNTO Peter Snowden
9ELIZA BLUES (NZ) Chris Waller
10AUSTRALIAN STAR Gerald Ryan
11CLICKETY SNIP Greg Bennett
12IMPERIAL GRAND Anthony Cummings
13PENNYFORYATHOUGHTS Tracey Bartley
14SAND DUNE (NZ) Danny Williams
15*CHAMPALOU Chris Waller
16*SNIPPETS OF GLORY David Payne
17FALCONER Bart Cummings
18MYAMIRA Rodney Northam
19CRUELLA DE VIL Scott Singleton
20EMPHATIC Jason Coyle
21FORTUNEFIVEHUNDRED Anthony Cummings
22LE' AHI (NZ) Chris Waller
23COMMISSION (NZ) Bart Cummings
24*CONTEMPLATION Guy Walter
Race 7 2YO NMW HANDICAP (2YO NMW) - 1000m
HorseTrainer
1CRUSADER GENERAL Keith Dryden
2EMPEROR OF ROME Wayne Seelin
3FIMATINO Kris Lees
4ANOTHER LOVECHILD Chris Waller
5BETRAYAL Gai Waterhouse
6FORCE ONE Marc Conners
7HERE COMES THE SUN Chris Waller
8HOFFENHORRY Chris Waller
9REFLECTANCE John P Thompson
10RHINO Scott Aspery
11ROSSANAY Les Bridge
12SESSIONS Peter Snowden
13TRALFAZ Gary Portelli
14WINE 'N' DINE Grahame Begg
15DIAMOND START Clarry Conners
16HAWKSPUR Chris Waller
17AUDIBLE Gerald Ryan
18CHAMPAGNE GIGGLES Kevin Moses
19SOAPY STAR Kris Lees
20BENEDICTUS Peter Snowden
21BOLD EMBRACE Garry White
22HOLD ME CLOSER Tim Martin
23HOYBELL Chris Waller
24OH BARBIE Paul Cave
25TAWFIQ VALLEY Jason Coyle
26VILLA SPLENDIDO Garry White
27ANYTIME BABY David Payne
28BELLA KURIA Mark Schmetzer
29OSAKA SUN Anthony Cummings
Race 8 2YO NMW HANDICAP (2YO NMW) - 1400m
HorseTrainer
1NIKODY Bindi Cheers
2TOYDINI Guy Walter
3COINS Peter Snowden
4GRIGORI Peter Snowden
5HORA SEXTA Peter Snowden
6MORE THAN SUPERB John P Thompson
7FIVEANDAHALFSTAR Anthony Cummings
8EMPRESS ELECT (NZ) David Payne
9VERMITHRAX Kevin Moses
10GREAT DANSAAR Bjorn Baker
11VARANASI John P Thompson
12REPORT Clarry Conners
13CHEERS RIHANNA David Pfieffer
14ORNITHOLOGIST Rod Craig
* denotes dual nomination